Plugins - Google XML Sitemaps - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (153 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: This plugin will generate a special XML sitemap which will help search engines like Google, Yahoo, Bing and Ask.com to better index your blog.
ja_JP: このプラグインは Google、Yahoo、Bing、Ask.com などの検索エンジンがブログのインデックスを作成する際に利用する専用の XML サイトマップを生成します。

en: Unfortunately this release of Google XML Sitemaps requires at least PHP %4$s. You are using PHP %2$s, which is out-dated and insecure. Please ask your web host to update your PHP installation or go to <a href="%1$s">active plugins</a> and deactivate the Google XML Sitemaps plugin to hide this message. You can download an older version of this plugin from the <a href="%3$s">plugin website</a>.
ja_JP: あいにくGoogle XML Sitemapsのこのリリースは最低でもPHP %4$sが必要です。時代遅れで安全ではないPHP %2$sをご利用中です。このメッセージを隠すにはウェブホストにPHPのインストールを更新するように頼むか<a href="%1$s">使用中のプラグイン</a>に行き、Google XML Sitemapsプラグインを無効化してください。<a href="%3$s">プラグインのウェブサイト</a>からこのプラグインの古いバージョンをダウンロードすることができます。

en: Your PHP version is too old for XML Sitemaps.
ja_JP: PHPのバージョンがXML Sitemapsには古すぎます。

en: Unfortunately this release of Google XML Sitemaps requires at least WordPress %4$s. You are using Wordpress %2$s, which is out-dated and insecure. Please upgrade or go to <a href="%1$s">active plugins</a> and deactivate the Google XML Sitemaps plugin to hide this message. You can download an older version of this plugin from the <a href="%3$s">plugin website</a>.
ja_JP: あいにくGoogle XML Sitemapsのこのリリースは最低でもWordPress %4$sが必要です。時代遅れで安全ではないWordPress %2$sをご利用中です。このメッセージを隠すにはアップグレードするか<a href="%1$s">使用中のプラグイン</a>に行き、Google XML Sitemapsプラグインを無効化してください。<a href="%3$s">プラグインのウェブサイト</a>からこのプラグインの古いバージョンをダウンロードすることができます。

en: Your WordPress version is too old for XML Sitemaps.
ja_JP: WordPressのバージョンがXML Sitemapsには古すぎます。

en: Reset options
ja_JP: 設定をリセット

en: Update options
ja_JP: 設定を更新 &raquo;

en: Archives
ja_JP: アーカイブ別

en: Minimum post priority (Even if auto calculation is enabled)
ja_JP: 投稿優先度の最小値 ("基本的な設定"で自動計算に設定している場合に有効)

en: Posts (If auto calculation is disabled)
ja_JP: 投稿 (個別記事) ("基本的な設定"で自動計算に設定していない場合に有効)

en: Priorities
ja_JP: 優先順位の設定 (priority)

en: Author pages
ja_JP: 投稿者ページ

en: Tag pages
ja_JP: タグページ

en: Older archives (Changes only if you edit an old post)
ja_JP: 古いアーカイブ (古い投稿を編集したときにのみ変更されます)

en: The current archive of this month (Should be the same like your homepage)
ja_JP: 今月のアーカイブ (たいていは"ホームページ"と同じでしょう)

en: Categories
ja_JP: カテゴリー別

en: Static pages
ja_JP: 固定ページ

en: Posts
ja_JP: 投稿 (個別記事)

en: Homepage
ja_JP: ホームページ

en: Please note that the value of this tag is considered a hint and not a command. Even though search engine crawlers consider this information when making decisions, they may crawl pages marked "hourly" less frequently than that, and they may crawl pages marked "yearly" more frequently than that. It is also likely that crawlers will periodically crawl pages marked "never" so that they can handle unexpected changes to those pages.
ja_JP: このタグの値は絶対的な命令ではなくヒントとみなされます。検索エンジンのクローラはこの設定を考慮に入れますが、"1時間おき" の設定にしてもその頻度でクロールしないかもしれないし、"年に1度" の設定にしてもより頻繁にクロールされるかもしれません。また "更新なし" に設定されたページも、予想外の変更に対応するため、おそらく定期的にクロールが行われるでしょう。

en: Change frequencies
ja_JP: 更新頻度の設定 (changefreq)

en: Child posts won't be excluded automatically!
ja_JP: 子カテゴリーは自動的に除外されません。

en: List of IDs, separated by comma
ja_JP: カンマ区切りの ID 一覧

en: Exclude the following posts or pages:
ja_JP: 以下の投稿または固定ページを含めない:

en: Exclude posts
ja_JP: 投稿 (個別記事) を含めない

en: Excluded categories
ja_JP: 含めないカテゴリー

en: Excluded items
ja_JP: 含めない項目

en: This is highly recommended and helps the search engines to know when your content has changed. This option affects <i>all</i> sitemap entries.
ja_JP: これは非常に推奨であり、検索エンジンがあなたのコンテンツが変更された時間を知る助けになります。このオプションは<i>すべて</i>のサイトマップエントリに影響します。

en: Include the last modification time.
ja_JP: 最終更新時刻を含める。

en: Further options
ja_JP: 詳細なオプション

en: Include custom post type %s
ja_JP: カスタム投稿タイプ %s を含める

en: Custom post types
ja_JP: カスタム投稿タイプ

en: Include taxonomy pages for %s
ja_JP: %sのタクソノミーページを含める

en: Custom taxonomies
ja_JP: カスタムタクソノミー

en: Include tag pages
ja_JP: タグページを含める

en: Include author pages
ja_JP: 投稿者ページを含める

en: Include archives
ja_JP: アーカイブページを含める

en: Include categories
ja_JP: カテゴリーページを含める

en: Include static pages
ja_JP: 固定ページを含める

en: Include posts
ja_JP: 投稿 (個別記事) を含める

en: Include homepage
ja_JP: ホームページ

en: WordPress standard content
ja_JP: WordPress標準コンテンツ

en: Sitemap Content
ja_JP: Sitemap コンテンツ

en: All posts will have the same priority which is defined in &quot;Priorities&quot;
ja_JP: すべての投稿が &quot;優先順位&quot; で定義されたのと同じ優先度を持つようになります。

en: Do not use automatic priority calculation
ja_JP: 優先順位を自動的に計算しない

en: Please select how the priority of each post should be calculated:
ja_JP: 投稿の優先順位の計算方法を選択してください:

en: Post Priority
ja_JP: 投稿の優先順位

en: Add new page
ja_JP: 新しいページの追加

en: No pages defined.
ja_JP: 追加ページは定義されていません。

en: Change Frequency
ja_JP: 更新頻度の設定 (changefreq)

en: Enter the date of the last change as YYYY-MM-DD (2005-12-31 for example) (optional).
ja_JP: 最終更新日を YYYY-MM-DD 形式で入力して下さい。

en: Last Changed
ja_JP: 最終更新日

en: Choose the priority of the page relative to the other pages. For example, your homepage might have a higher priority than your imprint.
ja_JP: 他のページに対し、相対的な優先順位を選んでください。 例えば、ホームページの優先順位を他のページより高くできます。

en: Priority
ja_JP: 優先順位の設定 (priority)

en: Enter the URL to the page. Examples: http://www.foo.com/index.html or www.foo.com/home
ja_JP: ページの URL を入力して下さい。 例: http://www.foo.com/index.html や www.foo.com/home

en: URL to the page
ja_JP: ページの URL

en: If your blog is in a subdirectory and you want to add pages which are NOT in the blog directory or beneath, you MUST place your sitemap file in the root directory (Look at the &quot;Location of your sitemap file&quot; section on this page)!
ja_JP: もしこのブログがサブディレクトリに配置されていて、ブログディレクトリ以外のページをサイトマップに含めたいときは、サイトマップファイルを必ずルートディレクトリに配置しなくてはなりません (このページの &quot;サイトマップファイルの場所&quot; 設定を確認して下さい) 。

en: Note
ja_JP: 注

en: Here you can specify files or URLs which should be included in the sitemap, but do not belong to your Blog/WordPress.<br />For example, if your domain is www.foo.com and your blog is located on www.foo.com/blog you might want to include your homepage at www.foo.com
ja_JP: WordPress ブログの URL 以外でサイトマップに含める URL を指定できます<br />例えばドメインが www.foo.com でブログの URL が www.foo.com/blog の場合、www.foo.com を指定してサイトマップに含めることが可能です。

en: Additional pages
ja_JP: 追加ページの設定

en: Allow anonymous statistics (no personal information)
ja_JP: 匿名の統計を許可する（個人情報は含まれません）

en: (The required PHP XSL Module is not installed)
ja_JP: (必要なPHPのXSLモジュールがインストールされていません)

en: Include sitemap in HTML format
ja_JP: HTML形式でのサイトマップを含める

en: Use this if your blog is in a sub-directory, but you want the sitemap be located in the root. Requires .htaccess modification.
ja_JP: ブログがサブディレクトリにある場合に使用してください。ただしサイトマップをルートに配置するには .htaccess の変更が必要です。

en: Override the base URL of the sitemap:
ja_JP: サイトマップのベース URL の上書き :

en: Use default
ja_JP: デフォルト設定を使用

en: Full or relative URL to your .xsl file
ja_JP: .xsl ファイルへの絶対または相対パス

en: Include a XSLT stylesheet:
ja_JP: XSLT スタイルシートを含める:

en: Disable this option if you get garbled content or encoding errors in your sitemap.
ja_JP: サイトマップのコンテンツが文字化けしたりエンコードエラーが発生する場合は、このオプションを無効化してください。

en: Try to automatically compress the sitemap if the requesting client supports it.
ja_JP: リクエストするクライアントがサポートしていれば、サイトマップの自動圧縮を試してみてください。

en: in seconds, e.g. "60" or "0" for unlimited
ja_JP: 秒で指定（例: "60" など、または無制限の場合は "0")

en: Try to increase the execution time limit to:
ja_JP: 実行時間制限を以下に増加:

en: e.g. "4M", "16M"
ja_JP: 例: "4M"、"16M"

en: Try to increase the memory limit to:
ja_JP: メモリの最大値を以下に増加:

en: Advanced options:
ja_JP: 高度な設定:

en: The virtual robots.txt generated by WordPress is used. A real robots.txt file must NOT exist in the blog directory!
ja_JP: WordPress が生成した仮想 robots.txt ファイルを使用しています。実際の robots.txt ファイルをブログディレクトリに置かないでください。

en: Add sitemap URL to the virtual robots.txt file.
ja_JP: サイトマップの URL を仮想 robots.txt ファイルに追加

en: No registration required, but you can join the <a href="%s">Bing Webmaster Tools</a> to check crawling statistics.
ja_JP: 登録は必要ありませんが、<a href="%s">Bing ウェブマスターツール</a> でクロール関連の統計を見ることができます。

en: Notify Bing (formerly MSN Live Search) about updates of your Blog
ja_JP: Bing (旧名 MSN Live サーチ) にブログの更新を通知

en: No registration required, but you can join the <a href="%s">Google Webmaster Tools</a> to check crawling statistics.
ja_JP: 登録は必要ありませんが、<a href="%s">Google ウェブマスターツール</a> でクロール関連の統計を見ることができます。

en: Notify Google about updates of your Blog
ja_JP: Google にブログの更新を通知

en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

en: Update notification:
ja_JP: 通知を更新:

en: Basic Options
ja_JP: 基本的な設定

en: Since you are using Nginx as your web-server, please configure the following rewrite rules in case you get 404 Not Found errors for your sitemap:
ja_JP: Web サーバーに Nginx を使用しています。サイトマップで 404 Not Found エラーが表示される場合は次のリライトルールを設定してください。

en: Webserver Configuration
ja_JP: ウェブサーバの設定

en: If you like the plugin, please <a target="_blank" href="%s">rate it 5 stars</a> or <a href="%s">donate</a> via PayPal! I'm supporting this plugin since over 9 years! Thanks a lot! :)
ja_JP: このプラグインを気に入っていただけたなら<a target="_blank" href="%s">5つ星評価をする</a>か、PayPayl での<a href="%s">寄付</a>をお願いします。作者は9年以上、このプラグインをメンテナンスしています。ぜひご協力ください。

en: If you encounter any problems with your sitemap you can use the <a href="%d">debug function</a> to get more information.
ja_JP: もし、サイトマップに関して何らかの問題に遭遇している場合には、情報を得るために<a href="%d">デバック機能</a>を使うことができます。

en: There was a problem while notifying %name%. <a href="%s" target="_blank">View result</a>
ja_JP: %name% への通知の際に問題が発生しました。<a href="%s" target="_blank">結果を表示</a>

en: It took %time% seconds to notify %name%, maybe you want to disable this feature to reduce the building time.
ja_JP: %name%に通知するために%time%秒かかりました。もしかすると、構築の時間を短縮するためにこの機能を無効にしたいかもしれません。

en: %s was <b>successfully notified</b> about changes.
ja_JP: %sは変更について<b>正しく通知</b>されました。

en: Search engines haven't been notified yet. Write a post to let them know about your sitemap.
ja_JP: 検索エンジンは通知されていません。あなたのサイトマップを知らせるには投稿を書いてください。

en: The URL to your sitemap index file is: <a href="%s">%s</a>.
ja_JP: あなたのサイトマップのインデックスファイルのURL: <a href="%s">%s</a>

en: There is still a sitemap.xml or sitemap.xml.gz file in your blog directory. Please delete them as no static files are used anymore or <a href="%s">try to delete them automatically</a>.
ja_JP: いまだにsitemap.xmlかsitemap.xml.gzファイルがこのブログのディレクトリにあります。これ以上静的ファイルが使用されないようにこれらを削除するか<a href="%s">自動的に削除を試みます</a>。

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Support Topics have been disabled. Enable them to see useful information regarding this plugin. No Ads or Spam!
ja_JP: サポートトピックが無効化されています。このプラグインに関する有用な情報を表示するにはサポートトピックを有効にしてください。広告やスパムは入りません !

en: No support topics available or an error occurred while fetching them.
ja_JP: サポートトピックがないか取得中にエラーが発生しました。

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Recent Support Topics / News
ja_JP: 最近のサポートトピック・ニュース

en: Result of the last ping, started on %date%.
ja_JP: %date%に開始されたpingの結果

en: Search engines haven't been notified yet
ja_JP: 検索エンジンはまだ通知されていません

en: Thanks for your support!
ja_JP: サポートありがとうございます !

en: Hide this list
ja_JP: 一覧を隠す

en: List of the donors
ja_JP: 寄付者一覧

en: Recent Donations:
ja_JP: 最近の寄付:

en: My Sitemaps FAQ
ja_JP: Sitemaps プラグイン FAQ

en: Official Sitemaps FAQ
ja_JP: Sitemaps プラグイン公式 FAQ

en: Sitemaps Protocol
ja_JP: サイトマッププロトコル

en: Search Blog
ja_JP: ブログ検索

en: Webmaster Tools
ja_JP: ウェブマスターツール

en: Sitemap Resources:
ja_JP: サイトマップの情報源:

en: My Amazon Wish List
ja_JP: Amazon ほしい物リスト

en: Donate with PayPal
ja_JP: PayPal で寄付

en: Report a Bug
ja_JP: バグを報告

en: Support Forum
ja_JP: サポートフォーラム

en: Notify List
ja_JP: 通知一覧

en: Help / FAQ
ja_JP: ヘルプ・よくある質問

en: Suggest a Feature
ja_JP: 機能を提案

en: Plugin Homepage
ja_JP: プラグインのホームページ

en: About this Plugin:
ja_JP: このプラグインについて:

en: Your blog is currently blocking search engines! Visit the <a href="%s">Reading Settings</a> to change this.
ja_JP: このブログは現在、検索エンジンをブロックしています。管理画面の「<a href="%s">表示設定</a>」で変更してください。

en: Don't show this anymore
ja_JP: これ以上表示しない

en: Thanks for using this plugin! You've installed this plugin some time ago. If it works and your are satisfied, why not <a href="%s">rate it</a> and <a href="%s">recommend it</a> to others? :-)
ja_JP: このプラグインをご利用いただきありがとうございます！このプラグインをインストールしてからしばらく経過しました。もし動作して、その成果にご満足いただけてたのであれば、<a href="%s">評価して</a>ほかの方に<a href="%s">推薦して</a>ただけませんでしょうか？ :-)

en: No thanks, please don't bug me anymore!
ja_JP: 結構です。もううるさく言わないでください !

en: Sure, but I already did!
ja_JP: 分かりました。しかし、すでにしました。

en: Thanks for using this plugin! You've installed this plugin over a month ago. If it works and you are satisfied with the results, isn't it worth at least a few dollar? <a href="%s">Donations</a> help me to continue support and development of this <i>free</i> software! <a href="%s">Sure, no problem!</a>
ja_JP: このプラグインをご利用いただきありがとございます！プラグインをインストールしてから一か月以上が経過しました。もし動作して、その成果にご満足いただけてたのであれば、少なくとも数ドルに値しませんでしょうか？<a href="%s">寄付</a>は私がこの<i>フリー</i>ソフトウェアのサポートと開発を続けるために役立ちます！<a href="%s">分かりました、その通りです！</a>

en: Hide this notice
ja_JP: この通知を隠す

en: Thank you very much for your donation. You help me to continue support and development of this plugin and other free software!
ja_JP: 寄付をありがとうございます。あなたの協力により、このプラグインやその他の無料ソフトのサポートや開発を続けることができます !

en: Ping was executed, please see below for the result.
ja_JP: Ping が実施されました。結果は以下の通りです。

en: All done!
ja_JP: すべて完了しました！

en: The plugin is notifying the selected search engines about your main sitemap and all sub-sitemaps. This might take a minute or two.
ja_JP: このプラグインはメインのサイトマップとすべてのサブサイトマップを検索エンジンに通知します。これには1〜2分かかる場合があります。

en: Notify Search Engines about all sitemaps
ja_JP: すべてのサイトマップについて検索エンジンに通知する

en: The old files were successfully deleted.
ja_JP: 古いファイルは正しく削除されました。

en: The old files could NOT be deleted. Please use an FTP program and delete them by yourself.
ja_JP: 古いファイルが削除できませんでした。FTPプログラムを利用してご自身でそれらを消去していただきますようお願いいたします。

en: The default configuration was restored.
ja_JP: 初期設定に戻しました。

en: Error while saving pages
ja_JP: 追加ページの設定の保存中にエラーが発生しました。

en: Pages saved
ja_JP: 追加ページの設定を保存しました。

en: Error while saving options
ja_JP: 設定の保存中にエラーが発生しました。

en: Configuration updated
ja_JP: 設定を更新しました。

en: Donate
ja_JP: 寄付

en: Support
ja_JP: サポート

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Never
ja_JP: 更新なし

en: Yearly
ja_JP: 毎年

en: Monthly
ja_JP: 毎月

en: Weekly
ja_JP: 毎週

en: Daily
ja_JP: 毎日

en: Hourly
ja_JP: 毎時

en: Always
ja_JP: 常時

en: Uses the average comment count to calculate the priority
ja_JP: 平均コメント数を使って優先順位を計算する

en: Comment Average
ja_JP: 平均コメント数

en: Uses the number of comments of the post to calculate the priority
ja_JP: コメント数から投稿の優先順位を計算する

en: Comment Count
ja_JP: コメント数
