Stable (latest release) - en to ja translation catalogue (46 entries)

en: Assign Authors
ja: 投稿者の割り当て

en: Submit
ja: 実行

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
ja: アップロードするWXR(.xml)ファイルを選択し、クリックしてファイルをアップロードしてインポートします。

note: Description of the plugin/theme
en: Import posts, pages, comments, custom fields, categories, tags and more from a WordPress export file.
ja: 投稿、ページ、コメント、カスタムフィールド、カテゴリー、タグなどを WordPress エクスポートファイルからインポートします。

en: Zero size file downloaded
ja: 空のファイルがダウンロードされました

en: assign posts to an existing user:
ja: 既存のユーザに投稿を関連付ける:

en: The file does not exist, please try again.
ja: ファイルが存在しません。再度お試しください。

en: Failed to import post tag %s
ja: タグ %s のインポートに失敗しました

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
ja: リモートサーバーがエラーレスポンス %1$d %2$s を返しました。

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
ja: 作成者 %s をインポートできませんでした。投稿の所有者は、現在のユーザーになります。

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
ja: WordPress が新規ユーザーを作成する場合、パスワードが自動生成され、ユーザー権限が %s になります。必要であればユーザーの詳細を手作業で変更してください。

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
ja: メニュースラッグ %s が有効でないため、メニューアイテムをスキップしました。

en: Failed to import &#8220;%s&#8221;: Invalid post type %s
ja: &#8220;%s&#8221; をインポートできませんでした。投稿タイプ %s が有効ではありません。

en: or assign posts to an existing user:
ja: あるいは投稿を既存のユーザーに割り当てる:

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
ja: この WXR ファイル (バージョン %s) は、このバージョンのインポートツールではサポートされていません。更新を検討してください。

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
ja: インポートしたユーザーのパスワードと権限を更新してください。

en: Failed to import %s %s
ja: %s %s のインポートに失敗しました

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
ja: インポートされたコンテンツを簡単に保存や編集できるようにするために、インポートされたアイテムの作成者をこのサイトの既存のユーザーに再度割り当てることができます。たとえば、<code> 管理者 </code>のエントリーとしてすべてのエントリーをインポートすることができます。

en: Menu item skipped due to missing menu slug
ja: メニュー項目はメニュースラッグがないため、スキップされました

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
ja: %s の新規ユーザを作成できませんでした。投稿は現在のユーザに関連付けられます。

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
ja: 詳細は上に表示されています。インポーターは別のパーサーで再試行します…

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
ja: これは WXR ファイルではないか、存在しない又は無効な WXR バージョン番号のようです。

en: or create new user with login name:
ja: または新規ユーザを作成する。ログイン名:

en: %s &#8220;%s&#8221; already exists.
ja: %s &#8220;%s&#8221; 既に存在します。

en: Failed to import %s &#8220;%s&#8221;
ja: %s のインポートに失敗しました &#8220;%s&#8221;

en: Fetching attachments is not enabled
ja: 添付ファイルの取得は有効ではありません

en: as a new user:
ja: 新規ユーザとして:

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
ja: 新しいバージョンのインポーターが利用可能です。新しいエクスポートファイルとの互換性を確保するためにバージョン %s に更新してください。

en: There was an error when reading this WXR file
ja: WXR ファイルの読み込み中にエラーが発生しました

en: Failed to import category %s
ja: カテゴリー %s のインポートに失敗しました

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Import WordPress
ja: WordPress のインポート

en: Import author:
ja: インポートする投稿者:

en: Import Attachments
ja: 添付ファイルのインポート

en: Download and import file attachments
ja: 添付ファイルをダウンロードしてインポートする

en: All done.
ja: すべて完了しました。

en: Have fun!
ja: ではお楽しみください !

en: Invalid file type
ja: 無効なファイル形式

en: Remote server did not respond
ja: リモートサーバーからの返答がありません

en: Remote file is incorrect size
ja: リモートファイルのサイズが不正です

en: Remote file is too large, limit is %s
ja: リモートファイルが大きすぎます。上限は %s です

en: Sorry, there has been an error.
ja: エラーが発生しました。

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
ja: WordPress のエクスポートファイルから<strong>投稿、ページ、コメント、カスタムフィールド、カテゴリー、タグ</strong>をインポートします。

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: WordPress Importer
ja: WordPress インポートツール

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
ja: WordPress eXtended RSS (WXR) ファイルをアップロードして、このサイトに投稿、コメント、カスタムフィールド、カテゴリー、タグをインポートしましょう。

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
ja: <code>%s</code> でエクスポートファイルが見つかりませんでした。パーミッションの問題が原因かもしれません。
